Biztonságtechnika és Tűz- és Munkavédelmi Tanácsadás

Gyakran találkozom olyan helyzettel, amikor a cégvezető kétségbeesetten telefonálgat,hogy találjon egy szakembert,aki gyorsan,szakszerűen képviseli a cégét egy-egy OMMF vagy ÁNTSZ és Tűzoltósági ellenőrzés alkalmával.Megkeresését várjuk folyamatosan!

 Egyéni védőeszközök

Az egyéni védőeszköz fogalma

A 65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet szerint egyéni védőeszköz minden olyan eszköz (illetve az eszköz bármely kiegészítése vagy egyéb segédeszköz), amelyet a munkavállaló azért visel vagy tart magánál, hogy az a munkavégzésből, a munkafolyamatból, illetve a technológiából eredő kockázatokat az egészséget nem veszélyeztető mértékűre csökkentse.

Nem minősül védőeszköznek

- a közönséges munkaruha és az olyan egyenruha, illetve formaruha, amelyet nem a munkavállaló biztonságának és egészségének védelmére terveztek, illetve vizsgáltak,

- az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény szerinti mentést és betegszállítást végző mentőszolgálatok által használt felszerelés,

- a fegyveres erők és egyéb rendvédelmi szervek által viselt vagy használt védőeszköz,

- a közúti közlekedési eszközökön alkalmazott védőeszköz és védőfelszerelés,

- a sportfelszerelés és sporteszköz,

- az önvédelem vagy elrettentés célját szolgáló felszerelés és eszköz,

- a veszélyek és ártalmak felderítésére és jelzésére szolgáló hordozható készülék.

Azoknál a munkafolyamatoknál, ahol a munkavállaló veszélyforrás hatásának lehet kitéve, a hatékony védelmet mindenekelőtt zárt technológiával kell megvalósítani. Ha ez nem lehetséges, úgy egyéni védőeszközt kell alkalmazni. A munkavállalók részére csak garantált minőségű és védelmi képességű, minősítő bizonyítvánnyal rendelkező egyéni védőeszköz adható ki.

 

Az egyéni védőeszközök sokfélék lehetnek

 

Ilyen például az iparban (bányában, építkezésen, egyéb iparban) használt védősisak, a sisakokhoz illeszthető fülvédő, a röntgensugár-védőszemüveg, a lézersugár-védőszemüveg, az ultraibolya, az infravörös, illetve a látható sugárzás ellen használatos védőszemüveg, az arcvédő maszk, a porszűrő, a gázszűrő és a radioaktív porszűrő, a nehéz munkához használatos csuklóvédő, a lábujjvédő betéttel kiegészített cipő, a röntgensugárzás elleni védőkötény, a gázbiztos védőruha, a fluoreszkáló jelzőruha, a fényvisszaverő ruha is.

 

A munkáltató feladatai

A munkáltatónak nemcsak a munkavállalót kell egyéni védőeszközzel ellátnia, hanem a szolgáltatást igénybe vevőket, a látogatókat, az ellenőrzést végzőket is. Ha a veszélyes munkafolyamatoknál, technológiáknál egyéni védőeszközt kell hordani vagy használni, a munkáltatónak először meg kell határoznia a veszélyforrások ellen védelmet nyújtó egyéni védőeszközöket, s meg kell követelnie azok használatát.

Írásban rögzítenie kell az egyéni védőeszköz juttatásának belső rendjét, ennek keretében munkahelyenként és munkakörönként azokat a munkafolyamatokat, illetve azokat a technológiákat, munkaeszközöket, anyagokat, ahol egyéni védőeszköz szükséges, s meg kell határoznia a veszélyforrások jellegét és a mértékét. A veszélyek jellegének, mértékének meghatározására irányuló vizsgálatokat természetesen meg kell ismételni, ha a felsoroltak közül bármely tényező megváltozott.

A kockázatok mértékének megállapítása rendszerint műszeres vizsgálatokat igényel. A munkáltatónak a vizsgálatok alapján meghatározott védőeszköztípus ismeretében a már minősített eszközök köréből kell kiválasztania az adott munkakörülményekhez legalkalmasabbat, figyelembe véve a munkavállaló által végzett fizikai munka mértékét és a klimatikus környezetet is.

A munkavédelemről szóló törvény külön nevesít két olyan esetet, amikor a munkáltatónak kötelezően el kell látnia a dolgozót egyéni védőeszközzel (védőitallal). Az egyik, amikor a munkahelyen műszakilag megoldhatatlan a megfelelő levegő vagy a klíma biztosítása, a másik a szabadtéri munkahely, ahol gondoskodni kell a munkavállalók időjárás elleni védelméről is.

A védőeszközöket rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban kell tartani!!!

 Az egyéni védőeszköz használata

Az egyéni védőeszköz személyi használatra szolgál, tehát minden munkavállalónak saját védőeszköze kell hogy legyen. Az egyéni védőeszköznek kihordási ideje nincsen, de ha bármely okból elveszti a védelmi képességét, a védőeszközt azonnal ki kell cserélni.

Az elhasznált egyéni védőeszközöket - bizonyos esetekben - hulladékként, illetőleg veszélyes hulladékként kell kezelni. Fertőző anyagokkal végzett munkánál a munkahely elhagyásakor a dolgozónak le kell vetnie az egyéni védőeszközöket és azt a kijelölt helyen kell tárolnia. A munkavállaló nem viheti haza az egyéni védőeszközöket.

A védőeszköz használhatóságának egyik feltétele a védőeszköz megfelelősége, a másik a dolgozó személyi alkalmassága. A munkáltatónak ezért szükség esetén meg kell határoznia az egyéni védőeszköz használatának alkalmassági feltételeit, valamint a védőeszköz használatának egészségi korlátait is.

A munkáltatónak ezenkívül arról is gondoskodnia kell, hogy a munkavállalók elsajátítsák a védőeszköz használatát. Ennek érdekében a munkáltatónak oktatást kell tartania, s meg kell határoznia a védőeszköz-tájékoztatóban foglaltak megtartásának és megtartatásának rendjét.

Ha az egyéni védőeszköz rendeltetésszerű használata közvetlenül veszélyeztette a munkavállaló egészségét és biztonságát, vagy ezzel összefüggésben munkabaleset következett be, a munkáltatónak soron kívül meg kell vizsgálnia a védőeszköz megfelelőségét. A vizsgálat elvégzéséig meg kell tiltani az eszköz használatát. Az egyéni védőeszköz alkalmatlansága, illetve hiánya a munkavállaló életét, egészségét vagy testi épségét érintő közvetlen és súlyos veszélyeztetésnek minősül, és mint ilyen, munkavédelmi bírságot vonhat maga után.

A védőeszközök kialakítására és vizsgálatára vonatkozó részletes szabályokat a nemzeti szabványok tartalmazzák.

 A munkavállaló kötelezettségei

A munkavállaló köteles rendeltetésének megfelelően használni és tisztítani az egyéni védőeszközt. A dolgozónak nem csak joga, de kötelessége is a védőeszköz használata. A munkavállaló semmilyen módon nem mondhat le a védőeszköz használatáról, az erre irányuló bármilyen megállapodás érvénytelen.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 4
Heti: 27
Havi: 140
Össz.: 38 554

Látogatottság növelés
Oldal: Egyéni védőeszköz meghatározások
Biztonságtechnika és Tűz- és Munkavédelmi Tanácsadás - © 2008 - 2024 - bizttech.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »